لینوکس خود را بدون ریست کردن، آپدیت کنید

عشاق ویندوز حتما با ریست های گاه و بیگاه ویندوز آشنا هستند. تقریبا برای هر اتفاق ساده ای شما مجبور میشید که ویندوز رو یه ریست بدید. در طرف مقابل لینوکس قرار داره که شما در سال شاید دو دفعه مجبور به ریست کردن اون بشید. یکی از اون مواقع آپدیت کرنل هست.  اما امروز برای این مشکل هم یک راه حلی پیدا شده  و اون استفاده از Ksplice و اوبونتو هست.  در اصل این برنامه عملیات به روزرسانی لینوکس رو  به عهده میگیره. به محض اینکه کرنل نسخه جدید ظاهر بشه شما، خبرش رو در اوبونتو خودتون می بینید و با یه کلیک خیلی ساده قادر خواهید بود تا کرنل سیستم رو آپدیت کنید.

دانلود برنامه
راهنمای استفاده از برنامه
آشنایی با اعلام وضعیتهای برنامه

اینجا مقایسه جالبی بین فایل سیستمهای جدید و تازه از تنور در اومده شده.  سه تا فایل سیستم جدید EXT4، Btrfs، NILFS2 هستند. در جاهایی هم که برنده فایل سیستم قدیم بوده، نامی از اونها هم اورده. به عنوان مثال در نمودار مربوط به SQLite سیستم فایل EXT3 با اختلاف ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ ثانیه ای از فایل سیستم های جدید جلو هست! جالبه بدونید برنامه هایی مثل فایرففاکس و برنامه های آدوب از SQLite استفاده می کنند!

خبر جدید دیگه اینکه توزیع PCBSDنسخه ریلیز کاندید دومش منتشر شد. این توزیع رو من به این دلیل که نسخه کاربر پسند فری بی اس دی هست خیلی خیلی دوست دارم. یک یونیکس با میزکاری کی دی ای! تا جایی هم که دلتون بخواد پر از باگه که البته با اومدن نسخه های جدید کی دی ای و همینطور بالارفتن تجربه سازندگان در مورد اینکه چگونه میشه کی دی ای رو به یونیکس چسبوند، امید است که در این نسخه تعداد باگها به شدت کم شده باشه:) در ضمن این نسخه من رو یه جورایی یاد سیستم عامل محبوب اپل، یعنی لئوپارد هم میندازه!  و حالا که حرف از کی دی ای شده، بگم همین تازه تازه اپن سوزه  نسخه جدیدش بیرون اومد. کرنل نسخه ۲٫۶٫۳۰، کی دی ای ۴٫۳ بتا دو، گنوم ۲٫۲۷٫۲  و اپن آفیس ۳٫۱٫۱ آلفا هم بسته های جدیدی هست که در این نسخه به روزرسانی شده اند.


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

یک پاسخ به “لینوکس خود را بدون ریست کردن، آپدیت کنید”

  1. hosein-mec نیم‌رخ

    خیلی دوست دارم pcbsd رو امتحان کنم. ولی فعلا همچین قصدی ندارم. تا زمان انتشار PCBSD 8 که مبتنی بر freebsd 8 خواهد صبر خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *