قدرت پردازشگر خود را بین برنامه‌ها به دلخواه خود تقسیم کنید


با دستور زیر به راحتی قادر هستید قدرت پردازشگر خودتون رو به برنامه‌ای ، بیشتر از برنامه‌‌های دیگه ، اختصاص بدین . در اصل شما با دستور زیر به پردازشگر می‌گین که وقت بیشتری رو برای یک برنامه صرف کنه و یا حتی می‌تونید بگید که وقت کمتری رو برای برنامه‌ی دیگر صرف کنه . مثلا اگه همیشه فایرفاکس شما در هنگام کار هنگ می‌کنه می‌تونید از پردازشگرتون بخواید که اولویت بیشتری رو به فایرفاکس اختصاص بده .

sudo nice -n -15 firefox

یا مثلا اگه می‌خواید با یک برنامه‌ی سنگین مثل اپن آفیس یا جیمپ کار کنید ، کافیه به پردازشگرتون بگید که اولویت بیشتری رو به اون برنامه‌ها اختصاص بده ! باید بگم که شما با این دستور واقعا احساس افزایش سرعت رو احساس خواهید کرد . دستور واقعا زیباست و شایدم علت نامگذاری اون همین باشه. فقط نکته ای که هست اعدادیه که می‌تونید بدید و بین  -۲۰ تا ۱۹ متغیره . اعداد منفی تر رو اگه وارد کنید ، یعنی به پردازشگر دارین می‌گین که وقت بیشتری رو صرف اون برنامه کنه و عداد مثبت‌تر هم یعنی برعکس !!

فقط باید دقت داشته باشین که مثلا  دستور زیر رو وارد نکنید ، مگر اینکه واقعا قصد ادیت یک عکس رو به مدت طولانی داشته باشید:

sudo nice -n -20 gimp

با دستور بالا یعنی دارید می‌گید که تمام قدرتت رو ، ای پردازشگر من ، به برنامه‌ی جیمپ اختصاص بده (یه چیزی تو مایه‌های اجی، مجی ، یا ، ترجیه خودمونه) !! پس در این حالت توقع نداشته باشین که بتونید کاری غیر استفاده از برنامه‌ی جیمپ رو داشته باشین . حتی شاید در این موقع توانایی استفاده از ترمینال رو هم نداشته باشین (البته همچین چیزی محاله) برای درست شدن وضعیت هم کافیه برنامه‌ی جیمپ رو ببندید.

The short URL of the present article is: https://www.novid.ir/hxFJX

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *