توطئه

اگر این روزها سری به بازارهای معروف تهران همچون بازار رضا و پایتخت بیندازید به وفور در آنها اجناس به اصطلاح اوریجینال را پیدا خواهید کرد. اجناسی که مشخصه اصلی آنها قیمت بالای آنهاست و البته درون بسته‌ای شکیل که گاه ابعاد آن از جعبه کیس، نیز بزرگتر می‌شود! ویندوز ویستایی را با قیمت ۱۶۵ هزارتومان درون جعبه‌ای زیبا تصور کنید و جالب آنکه اگر بخواهید ویندوز با sp1 رایگان تهیه کنید با قیمت نجومی ۲۲۰ هزار تومان نیز برخورد خواهید داشت! نسخه ویندوز هم بماند که معلوم نیست آیا ultimate هست یا خیر!؟ و یا کافیست به بازار پر رونق انتی‌ویروس‌های اصل نگاهی بیندازید که با قیمت‌های سرسام‌آور ۳۰ الی ۶۰ هزار تومان، به فروش می‌رسند(فقط برای استفاده شخصی و فقط یک سال). و این حکایت از وجود تقاضایی بالا در بازار ایران دارد! بازاری که مردم آن هنوز طعم خوش کینگ زیر زبانشان مزه می‌کند:( این روزها همه خود را برای مهاجرت به ویندوز سون آماده می‌کنند و افسوس من برای مالباختگانی که ۱۶۰ هزار تومان از پول خویش را بابت ویستا دور ریخته‌اند و می‌ریزند، دو چندان می‌شود چرا که شما به مدت یکسال حق استفاده از ویندوز ۷ را به صورت رایگان دارید! والبته چه ترفندی بهتر از این برای سرکیسه کردن و به دام انداختن افراد ناآگاه.

ادعا شده این ویندوز قرار است جانشین لینوکس روی نت‌بوک‌ها شود و شاید یکسال رایگان بودنش از همین موضوع نشئت می‌گیرد. آری. این نسخه از ویندوز عزم خود را جزم کرده تا خود را بر روی لینوکس تحمیل کند. سیستمی که گوی رقابت را در حوزه نت‌بوک‌ها از مایکروسافت پر ادعا ربوده. اما اینجا بحثی پیش می‌آید و آن اینست که بعد یکسال قرار است چه کلاهی سر مشتری گذاشته شود؟ شمایی که فکر می‌کنید ویندوز سون خوب است و آروزی داشتن سیستمی می‌کنید که روان آن را اجرا کند، مایکروسافت چه چیزی را برای شما به ارمغان آورده؟ بگذار بگوییم که ویندوز سون زیباست و البته راحت!‌ اما به قیمتی بالا. شما باید هزینه ویندوز را بپردازید. هزینه آنتی‌ویروس بدهید و تازه متوجه شوید که دنیا اسیر کرم نیز هست. دنیا هکرهای کلاه سیاه هم دارد و برای مبارزه با هر یک از آنها بایستی لیستی بلند از نرم افزارهای گران قیمت را تهیه نمایید. وهمچون دانشگاه آزاد که پول پارو می‌کند زحمت خرید لایسنس یک ساله مک‌آفی را تقبل نمایید! سون به گمانم آن سیستم عامل ایده‌آل شما نیست چون شما حداکثر کاری که می‌کنید گشت و گذار در اینترنت و دیدن فیلم و گوش دادن به موسیقی است پس چرا بیخود خود را وابسته به ویندوز نشان می‌دهید؟ بارها شنیده‌ام افرادی را لب به سخن می‌گشایند و حرف از رشد و نمو تک تک سلول‌های بدنشان با ویندوز ۹۸ و اکس‌پی و نورتون با آن چهره سبزش می‌زنند! من به شما می‌گویم بی‌خیال آنها شوید. لینوکس آن چیزیست که شما می‌خواهید. شما که نمی‌خواهید در ویندوز سون فقط نقاشی کنید؟‌ و یا با ماشین حساب آن، دو دو تا چارتا کنید!؟ بیایید کمی منطقی باشیم!‌ ویندوز برای کسی ساخته شده که زندگی و منبع درآمدش از طریق کار با برنامه‌های سنگینی همچون اتوکد،‌ تری‌دی‌مکس و کلا برنامه‌های گرافیکی فوق سنگین تامین می‌شود که نمونه‌های مشابه آن در لینوکس چنگی به دل نمی‌زنند. البته من با آن دسته از افراد مخالفم که کار با هیچ یک از این برنامه‌ها را بلد نیستند و باز می‌گویند چرا این برنامه‌ها بر روی لینوکس نصب نمی‌شود!؟‌ جواب من به آنها اینست که شما می‌توانید از همین ابتدا شروع به یادگیری گیمپ کنید.البته وقتی شما به خیل ناچیز استفاده کنندگان از لینوکس بپیوندید، اولین نتیجه‌ی آن اینست که بالاخره لینوکس بر روی بیش از ده درصد از دسکتاب‌های کاربران نصب خواهد شد. شرکت‌ها مجبور خواهند شد برای جلوگیری از کم شدن حاشیه سود خود، برنامه‌های خویش را تحت لینوکس به کرنش وا دارند! و این یک اجبار است. آنها مجبورند بخشی ازسود خویش را به توسعه دهندگان لینوکس جهت ایجاد شدن این سازگاری بدهند.

امروز لینوکس خانه و ماوای بیش از یک درصد از کامپیوترهای موسوم به دسکتاب است. اتفاقی که برای بار اول در طول تاریخ حیات لینوکس شاهد آن هستیم. البته تا پیش از این لینوکس در فتح سرورها کاملا موفق بوده و امروز وارد جبهه‌ای شده که به گمان خیلی سود آوری چندانی برای توسعه دهندگان لینوکس ندارد و به همین دلیل می‌گویند توسعه لینوکس در بخش دسکتاب‌ها با شکست رو به رو خواهد شد. اما در جواب به آنها باید گفت اگر شما امروز به جشنی که لینوکس آغازگر آن بوده بپیوندید، باعث افزایش بیشتر سهم لینوکس در دنیا خواهید شد و این همان برگ برنده است. برگی که ویندوز با ارائه سون به صورت رایگان  قصد سوزاندن آن را دارد. سون اصلا برای خراب کردن این جشن بزرگ آمده:( اما لینوکس پیش می‌رود همانطور که گنو و جامعه حامی اپن سورس پیش می‌رود. چندی پیش زمزمه‌هایی در مورد رفتن و یا نرفتن به سمت گنوم سه شروع شده بود و امروز این خبر رنگ بیشتری به خود گرفت. توسعه دهندگان این دسکتاب تصمیم گرفتند به سمت گنوم ۲.۳۰ و یا همان سه پرواز کنند و البته مهم نیست که اسم این نسخه چه خواهد بود! مهم اینست که قابلیت‌هایی دارد بزرگ. آنها از شما خواسته‌اند هر آنچه از یک دسکتاب ایده آل انتظار دارید، به زبان آورید. هر آرزویی که از یک دسکتاب دارید را به رشته تحریر در آورید. آنها می‌خواهند فکرهای بلند داشته باشید. آنها از شما می‌خواهند برنامه نویسی را با آنها آغاز کنید و در دنیای برنامه نویسی گنوم جدید با آنها شریک شوید. آنها دنبال افرادی هستند که برای آنها مجله بنویسد! دنبال ایده هستند. دنبال نوآوری. و البته دنبال افرادی هستند برای عملی کردن این ایده‌ها.
لینوکس همان چیزیست که در وصفش گفتند: اگر راه حلی برای مسئله‌ای در لینوکس وجود ندارد، حتما صورت مسئله غلط است. و این نه نشان از خودخواهی لینوکس بلکه نشان از تعداد بالای توسعه دهندگان است. با کمک هم گنو و لینوکس را ساختند و هر چیزی را که به آن فکر می‌کردند، در عمل رنگ واقعیت دادند. در کدام سیستم عامل شما با یک راست کلیک عمل کانورت فایل‌های خود را انجام می‌دهید؟ در کدام سیستم عامل شما وضعیت استتوس خود را به هر شکلی که دوست دارید تغییر می‌دهید؟ در کدام سیستم عامل شما صدها بار سیستم عامل خود را عوض می‌کنید بدون آنکه نگران از دست دادن اطلاعات خود باشید؟ بدون آنکه نگران از دست دادن بوکمارک‌های خود باشید؟ در کدام سیستم‌عامل شما دوستان خود را دعوت می‌کنید تا ویروس‌های درون فلش را با خیالی آسوده پاک کنند؟‌

امروز فکر توسعه دهندگان لینوکس این شده که چگونه کاربران را وادار به مهاجرت به سمت لینوکس کنند!‌ همین دلیل باعث شده مشتاقانه هر ایده‌ای را که تصورش را کنید در لینوکس عملی کنند. آنها برای شما حتی حاضرند سی‌دی رایگان به در منزل بفرستند! و من خنده‌ام می‌گیرد چگونه هنوز سهم لینوکس تازه به یک درصد رسیده است و از آن فراتر نرفته است!؟‌ آیا واقعا سهم لینوکس در این دنیای به این بزرگی فقط یک درصد است!‌؟ آیا همه این ۹۹ درصد کارهای سنگین و محیرالعقولی را انجام می‌دهند که توان انجام آنها در لینوکس وجود ندارد؟

در واقع من چند روزی است حرص می‌خورم از رشد قارچ گونه وبلاگ‌هایی که کارشان شده تبلیغ ویندوز! تبلیغچی بودن آن هم برای دستگاه بزرگ تبلیغاتی مایکروسافت. مایکروسافت و رییس آن بیلی و بالمر آنقدر پول دارند که آگهی محصولات خویش را انجام دهند و نیازی به اینگونه تبلیغات را حس نمی‌کنند! با نگاهی به این وبلاگ‌ها سریع متوجه نگاه سودجویانه اکثر این وبلاگ‌ها می‌شویم!‌ انها نگاه انحصار طلب مایکروسافت را به ارث برده‌اند. آنها می‌خواهند از نوشتن، پول در بیاورند! هر یک به طریقی. یکی از طریق گذاشتن آگهی، دیگری از طریق فروش ویندوز سون! یکی می‌خواهد پیج رنکش در گوگل بالا رود. امروز نمی‌دانم چه شد در ذهن من رابطه‌ای بین رشد بسیار سریع و قارچ گونه این وبلاگ‌ها و از طرفی ازدیاد کالاهای به اصطلاح اوریجینال ویندوز ایجاد شد!‌؟ آیا به راستی رابطه‌ای بین صاحبان این سایت‌ها و این دلالان وجود ندارد؟!‌ وقتی در موضوع ریز می‌شویم، این سوال برای ما ایجاد می‌شود که چرا باید سایت گزارش باگ اوبونتو در ایران توسط مخابرات ف*ی*لتر (لانچپد) شود در حالیکه اطلاعات ما در ویندوز سون از تونل و مجرای شرکت فخیمه مایکروسافت آزادانه عبور کند!؟‌

Powered by ScribeFire.

The short URL of the present article is: https://www.novid.ir/X8Iqu

7 دیدگاه

 1. جالب بود .
  واقعا مایکروسافت میخواد ویندوزشو مجانی بده ؟ ها ها . با این کار خیلی زحمت بکشه درصد کمی از کاربران لینوکس رو میتونه نصیب خودش بکنه . درواقع همون درصدی که بخاطر مجانی بودن ، لینوکس مصرف میکنند . اما بیشتر کاربران لینوکس افرادی هستند که عاشق سیستم عاملشونن .
  فکر کنم مایکروسافت بازار مک رو هدف گرفته باشه . چون خودشونم به احتمال زیاد این قضیه رو میدونن .
  لینوکس بخاطر مجانی بودنش به ویندوز و مک برتری نداره . بخاطر قدرت ، سرعت ، پایداری و امنیتشه که به ویندوزو مک برتری داره .

 2. پسر خیلی خوب نوشتی…
  مرسی آقا
  من که حال کردم ( توی جلسه بعدی لاگ شهرمون می خوام مطلبت رو بخونم البته با اجازه شما)

  1. بابا اجازه نمی‌خواد :دی مجوز تمام مطالب GNU هست:) اصلا می‌تونی تغییرشم بدی.

 3. فکر می کنم اگه کاربر هارو اینجوری به سمت لینوکس بکشونین بدتره … بعدا اگه نیاز هاشون بر طرف نشد می شن دشمن شماره یک لینوکس

 4. اگر اطلاعات خود را کمی افزایش دهی متوجه می شی دلیل رایگان بودن ویندوز ۷ برای یک سال چیست
  این ویندوز ۷ نسخه RC (کانیدید انتشار) و قبل از نسخه نهایی منتشر می شود جهت سازگاری شدن محصولات شرکت ها (نرم افزار و سخت افزار) با نسخه نهایی و رفع ایراد های احتمالی و بهبود سازی سیستم
  چون نسخه آزمایشی و ناقص محوسب می شود به مدت یکسال رایگان است تا همه کاربران تست کنند و مایکروسافت نتلایج را در نسخه نهایی اعامل کند.
  شاید لینوکس از کابرانش برای آزمایش اش پول بگیرد اما مایکروسافت و هیچ شرکت نرم افزاری دیگری نسخه RC اش کامل نمی فروشد

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *